Dětský národopisný soubor Brněnský Valášek
11.9.2017

Letní soustředění Brněnského Valášku 2017

Letní soustředění Brněnského Valášku 2017  Pravidelné letní soustředění Brněnského Valášku se letos opět konalo v RS Prudká u Tišnova a to 12. – 19.8.2017 s členy ze čtyř tanečních skupin a dvou cimbálových muzik. Naše nácviky směřovaly k nacvičení repertoáru pro úvod nastávající sezony a dále k přípravě dvou vánočních programů – Vánočního představení, které uskutečníme 9.12.2017 v KD Rubín a dále Vánočního koncertu, který se bude konat 26.12.2017 v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně.

            Zábavná část soustředění organizovaná mimo nácviky nesla název „škola hudby, tance, čar a kouzel Kuřiřitě 2017“ a byla motivována knihou a filmy s Harry Potterem. Všeobecně známé téma bylo modifikováno a přesunuto na Valašsko (název vycházel z lidového pojmenování bradavic). Už na nádraží v Kr.Poli se dostavili členové – a tedy studenti školy čar a kouzel – s košťaty, se kterými po proběhnutí „stěny“ pronikli na nástupiště 3 2/5 a mohli tedy nasednout do vlaku uhánějícímu ke Kuřiřitím. Naše hlavní nácviková hala se hned v prvních hodinách proměnila ve Velkou síň, ve které jsme se každý den po večeři scházeli. První den se představili „profesoři a zaměstnanci školy“ (tedy vedoucí v připravených kostýmech) a moudrý klobouk po zazpívání tradiční písně rozřadil členy „všech ročníků“ do týmů=kolejí, které v průběhu týdne bojovaly o získání školního poháru. Jednotlivým kolejím předsedali primusové – nejstarší členové a ti také vedli paralelní „boj proti zlu“, ve kterém musely všechny koleje spojit své síly – tato část soutěže byla motivována deskovou hrou Pandemic a pověření členové týmů plnili úkoly k získání „náležité kouzelnické úrovně“. V denním věštci (tedy nástěnce) nalézali poučení (o bylinách, hvězdné obloze apod.) i návody ke splnění podmínek jednotlivých odborností. Na každý den odpoledne byly připraveny soutěže k tématu: souboj draků, poštovní sovy, tajemství zamčené komnaty, bludiště nebo lovení kouzelných zvířat. Nejúspěšnější účastníci pak získávali nejen body do soutěže, ale také čokoládové žabky s obrázky profesorů, které mohli sbírat a vyměňovat.

S nadšením byl přijat také čtvrteční turnaj ve „famfrgálu“ – míčové hře, při které košťata více zavazela, než pomáhala a při které se vyčerpali jak soutěžící, tak rozhodčí…

Na večerních sešlostech celého osazenstva kromě odměňování luštili členové kolejí kvízy a  postupně také jednotlivé skupiny předvedly svá tzv. překvapení. A tak jsme postupně viděli a slyšeli žánrovou směs od muziky, děvčata a později i chlapce IV.skupiny v parafrázi na pásmo „Umývání velkopáteční vodou“,  III. skupinu s bojovníky a vílami, výjevy ze života v Bradavicích v podání I.skupiny a II.skupinu s „ostraváky v Bradavicích“.  V pátek jsme uspořádali tradiční Valáškovskou Olympiádu motivovanou opět čarodějnými tématy, kde týmy čekaly disciplíny jako bubák, pavouk, lovení zlatonky apod. Ve volných chvílích zbyl čas na dva táboráky a na stezce odvahy čekaly na odvážné členy známé čarodějné postavy. Čtvrteční večer uzavřela tradiční beseda u cimbálu – neboli školní ples. Při něm také zástupci kolejí úspěšně přemohli „zlo“ a jeho poražení všichni oslavili tancem a mlsáním „Bertíkových fazolek“.

Příprava nácviků i volného času vyžadovala mnoho hodin přípravy a také práce na místě. Odměnou nám vedoucím je aktivita a nadšení, se kterým naši členové přijímají všechny úkoly a výzvy. A tak věříme, že se v tomto duchu ponese i nastávající sezona.

                   Alena Halašová, vedoucí souboru