Dětský národopisný soubor Brněnský Valášek
2.9.2015

Brněnský Valášek ve Švédsku

Brněnský Valášek ve  Švédsku DNS Brněnský Valášek se za finanční podpory Statutárního města Brna zúčastnil ve dnech 5.-10.8.2015 Mezinárodního folklorního festivalu Europeáda.

Tento festival, který se pravidelně koná v různých městech Evropy, přispívá k zachování kulturní rozmanitosti Evropy a evropského kulturního dědictví a představuje jedinečnou možnost pro folklorní skupiny nejrůznějších evropských zemí sejít se k ojedinělému hudebnímu a tanečnímu happeningu. Letos se hostitelem 52. ročníku tohoto festivalu a tím i 240 souborů a skupin z 27 evropských zemí stalo švédské město – Helsingborg. V místech, kde se odedávna nacházela hlavní brána do švédského království, uspořádal mezinárodní organizační tým na švédské poměry první festival obdobného rozsahu.

Brněnský Valášek se zúčastnil festivalu se svými nejstaršími členy  - velkou muzikou a III. a IV. taneční skupinou. V souladu s tradičním průběhem festivalu jsme několikrát vystoupili na stanovištích ve městě a okolí. Nejhezčí prostředí pro vystoupení tvořil park zámku Safiero, který dříve sloužil jako letní sídlo švédské královské rodiny a který jsme si měli možnost prohlédnout. Bouřlivý potlesk diváků jsme sklidili při společném vystoupení na zahajovacím koncertu ve zcela zaplněné hale Helsingborg Arena. V téměř tříhodinovém pořadu dostává každý soubor příležitost představit svůj soubor, region a tím i zemi krátkým vstupem. Brněnský Valášek připravil dvě rozličné choreografie na valašské polky a spolu s dalšími soubory z České republiky (Javorníček Brno, Jánošíček Brno a Krkonošský Horal)  předvedl současně  na pěti podiích každý své polkové variace. Dále moravskou lidovou kulturu reprezentovala naše muzika v koncertu muzik a následně koncertu sborů. Celý soubor sklidil vydatný potlesk v pořadu dětských a mládežnických souborů na podiu na náměstí Sundstorget u jachetního přístavu. K dalším „povinnostem“ účastníků festivalu patřila účast v sobotním průvodu všech účastníků centrem Helsingborgu, který jsme v dobré náladě zvládli i přes úvodní výjimečnou nepřízeň počasí.

V náročném programu se nám dařilo nalézat také chvíle k prozkoumání Helsingborgu. Společně jsme vystoupali na pevnostní věž Kőrnan s překrásným výhledem na 4 km široký průliv a dánské dvojče Helsingborgu – město Helsingor. Udělalali si výlet do staré  rybářské vesnice Mőlle, která se od 19.století stala prvním švédským přímořskému turistickému centrem a také majáku na rozeklaném pobřeží poloostrovu Kulla. K nezapomenutelným zážitkům patřila prohlídka helsingborského skanzenu Fredriksdalen, který je s rozlohou 36 ha jedním z největších a také nejlepších švédských muzeí pod širým nebem. A vybyla i chvíle na koupání v chladivém moři a nákupy - vzhledem k vysokým cenám nepříliš rozsáhlé. 

Finále festivalu v Helsingborg Areně s neodmyslitelným společným rejem všech vystupujících pak zakončil pětidenní folklorní „maraton“. 

Na cestě do Švédska jsme k festivalovým zážitkům přidali celodenní prohlídku Berlína a po cestě přes 7,8 km dlouhý Őresundský most návštěvu Molmő. Na cestě zpět nás čekal ještě pobyt v překrásné dánské Kodani. A poslední písničky zájezdu plného zpěvu a tance zazněly ještě na palubě trajektu z Gedseru do německého Rostocku. 

Alena Halašová